کد خبر: ۱۱۶۶۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ - ۱۲:۵۷ 09 May 2024

به گزارش خبرنگار تابناک، مجید چگنی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران صبح روز چهارشنبه (۲۰ اردیبهشت) در حاشیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی نفت ایران در نشست خبری اظهار کرد: صدور حواله گاز به مبلغ 2.6 همت برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادر شده و برای امسال هم 3 همت صدور حواله گاز برای سرمایه‌گذاران در دستور کار است.

وی افزود: با همت همکاران در حوزه بازرسی صنعت نفت کشور، در سال 1402 با افزایش ظرفیت پالایش گاز داشتیم و با به سرویس آمدن پالایشگاه فاز 13، ظرفیت پالایش گاز کشور از یک میلیارد و 31 میلیون مترمکعب به یک میلیارد و 93 میلیون مترمکعب رسید.

وی افزود: گاز تحویلی به شرکت ملی گاز در سال 1400 به میزان 789 میلیون مترمکعب بود که این رقم در سال 1402 به 814 میلیون مترمکعب رسید.

معاون وزیر نفت بیش از 6400 روستا در این دولت گازرسانی شد، گفت: صادرات گاز در سال گذشته نسبت به سال 1401 کاهش داشت که دلیل آن هم این بود که ترکیه به‌خاطر مشکلاتی که داشت سه ماه از ما گاز دریافت نکرد و در مجموع 16.5 میلیارد مترمکعب صادرات گاز در سال گذشته داشتیم.

وی افرود: به‌خاطر محدودیت های اسکله‌های پارس‌جنوبی، بخشی از گازمایع تولیدی ما به شبکه سراسری تزریق می‌شود که با توسعه اسکله‌ها، 50درصد در میزان تزریق گازمایع به شبکه کاهش یافته و امسال هم با بهره برداری از اسکله جدید، باز هم موانع صادرات گاز مایع ما کمتر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز تصریح کرد: صدور مجوز برای احداث واحدهای مینی ال ان جی برای یکی از فولادی‌ها انجام شد تا واحدی با ظرفیت 100 تن در روز احداث شود.

وی افزود: صدور حواله گاز به مبلغ 2.6 همت برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر صادر شده و برای امسال هم 3 همت صدور حواله گاز برای سرمایه‌گذاران در دستور کار است.

معاون وزیر نفت از پیش بینی 42 میلیارد دلار نیاز سرمایه گذاری در برنامه هفتم توسعه در صنعت گاز خبر داد و گفت: با اتمام قرارداد صادرات گاز به بغداد و بصره، طی مذاکراتی که داشتیم، نهایتا الحاقیه‌ای امضا کردیم که قرارداد صادرات گاز به عراق، تا 5 سال تمدید شد.

وی ادامه داد: بیش از 100 واحد شرکت‌های دانش بنیان با صنعت گاز در ارتباط هستند و تفاهم‌نامه ای امضا شده تا سقف 600 میلیون دلار از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تصریح کرد: تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه‌ها و شرکت‌هایی برای استحصال هلیوم و هیدروژن داریم که کارهای مطالعاتی در حال انجام است.

وی افزود: افزایش ظرفیتی در فاز دوم شوریجه تا 2.2 میلیارد مترمکعب داریم که ظرفیت روزانه برداشت 20 میلیون مترمکعب افزوده خواهد شد و با تکمیل فاز دوم سرانه هم 5 میلیون مترمکعب به ظرفیت برداشت ما در زمستان اضافه خواهد شد.

معاون وزیر نفت خاطرنشان کرد: با تکمیل طرح‌های جدید ذخیره‌سازی گاز 114 میلیون مترمکعب ظرفیت برداشت گاز از مخازن ذخیره سازی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: برای ذخیره‌سازی روزمینی، تا 5 سال گاز نیم بها به صنایع متقاضی تخصیص می‌یابد و در 19 نقطه تا امروز بحث ایجاد مخازن ذخیره‌سازی روزمینی گاز در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر نفت از ایجاد بازار صرفه‌جویی انرژی خبر داد و گفت: در آینده نزدیک گواهی‌های صرفه جویی گاز در بورس انرژی رونمایی می‌شود.

وی ادامه داد: طرح بهینه‌سازی موتورخانه‌ها ادامه دارد و تا امروز بیش از 93 هزار موتورخانه اصلاح و بهینه‌سازی شده‌اند.

چگنی درباره طرح تعویض بخاری‌های راندمان پایین گفت: این جزو تکالیف قانونی ماست و باید 4 میلیون بخاری راندمان پایین را با بخاری‌های راندمان بالا تعویض کنیم که قرارداد آن به زودی امضا خواهد شد.

معاون وزیر نفت از کاهش 3 میلیارد مترمکعب مصرف گاز در زمستان 1402 خبر داد و گفت: در این باره 3 همت پاداش صرفه‌جویی به مشترکان خوش مصرف گاز پرداخت شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار