کیفیت هوای پایتخت امروز-پنجشنبه- از لحاظ غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۷۴ در شرایط قابل قبول و سالم است.
کد خبر: ۹۸۰۴۱۸
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۵ 22 July 2021

به گزارش «تابناک تهران» به نقل از شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، میانگین غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۲.۵ میکرون طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۸ امروز بر روی شاخص ۷۲ در شرایط قابل قبول یا سالم قرار داشت.

در همین مدت، غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰ میکرون از شاخص ۵۰ به ۴۶، ازن از شاخص ۱۳۲ به ۱۱۶ کاهش داشته است و دی اکسید نیتروژن از شاخص ۸۸ به ۸۹ و منواکسید کربن از شاخص ۲۸ به ۳۲ افزایش داشته است.

بر این اساس، ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۱، ژئوفیزیک (منطقه ۶) و ستاد بحران (منطقه ۷) به ترتیب با شاخص‌های ۱۹۹، ۱۷۱ و ۱۷۰ بیشترین آلایندگی را در سطح مناطق شهر تهران طی ۲۴ ساعت گذشته داشتند.

همچنین ایستگاه‌های شهرداری منطقه ۱۶، پارک رازی(منطقه۱۱) و شهرداری منطقه ۱۵ به ترتیب با شاخص‌های ۵۶، ۶۷ و ۶۸ در این مدت کمترین آلایندگی را داشتند.

شاخص کیفیت هوا (Air Quality Index = AQI) معیاری برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است که به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ در شرایط سالم (زرد و حدمجاز استاندارد یا حد سلامت)، ۱۰۱ تا ۱۵۰ در شرایط ناسالم برای گروه حساس (نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ در شرایط ناسالم برای همه (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ در شرایط بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

از ابتدای امسال ۲ روز هوای پاک، ۹۸ روز هوای قابل قبول یا همان سالم و ۲۲ روز هوای ناسالم برای گروه‌های حساس و یک روز هوای ناسالم به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین