۵۰ درصد ساختمان‌های دولتی ناایمن هستند/ تا نرسیدن آتش‌نشانان مسئولان بیمارستان گاندی خبر از آتش‌سوزی نداشتند

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه آتش‌نشانان تمام شهرها سختی کار می‌گیرند به جز تهران گفت: امیدواریم کمک شود تا بتوانیم مشکل معیشت آتش‌نشانان را برطرف کنیم.
کد خبر: ۱۱۵۱۴۴۷
تاریخ انتشار: ۰۸ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۶ 28 January 2024

به گزارش «تابناک تهران» به نقل از پایگاه خبری شهر، قدرت اله محمدی در دویست و یازدهمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه خط قرمزی برای فضاهایی که ساکنان نمی توانند فرار کنند، در نظر گرفته ایم، اظهار کرد: یک نفر از کردستان با سامانه ۱۲۵ تماس گرفت که فرزندش در بیمارستان بستری است و آتش نشانان این کودک را نجات دهند. ۹ جنین و ۱۱ بیمار بستری در آی سی یو نجات داده شدند.

وی افزود: اگر دستگاه یک بیمار قطع می شد جان خود را از دست می داد که دو آتش نشان در محل حضور پیدا کرده و از فرد مراقبت کردند و خوشبختانه نجات یافت.

از اتاق ۱۰۶ طبقه ۱۶ آتش شعله ور شده بود

محمدی با بیان اینکه حادثه در خیابان ولیعصر از سوی یکی از شهروندان گزارش داده شد، تصریح کرد: بعد از اینکه نیروهای اولین ایستگاه ما به محل رسید، مسئولین بیمارستان با سامانه ۱۲۵ تماس گرفتند که آتش سوزی صورت گرفته تا قبل از آن اطلاعی نداشتند. از اتاق ۱۰۶ طبقه ۱۶ آتش شعله ور شده بود.

وی تأکید کرد: کدام آزمایشگاه کامپوزیت را تأیید کرده بود؟ چرا آتش به دست اندازهای ۱۸ طبقه نفوذ کرده بود؟ اگر نمایی غیر از کامپوزیت به کار گرفته بودند، آتش به هیچ یک از طبقات نفوذ نمی کرد.

محمدی با بیان اینکه ما سایت بیمارستان را نجات دادیم، گفت: اگر بخش دیگری از بیمارستان نیز آتش می گرفت، عملاً قابل استفاده نبود. وقتی آتش نشانان مراجعه کردند، دیدند جعبه های فایرباکس بیمارستان آب ندارد. علیرغم اهمیت موضوع، ایمنی اولویت آخر بود.

وی افزود: اگر دوربین نظارت و اعلام حریق وجود داشت در اولین لحظه متوجه می شدند. اولین شهروندی که متوجه آتش سوزی شده بود قطعا ۲۰ دقیقه بعد بود و بیمارستان متوجه این حادثه نشده بود.

۵۰ درصد ساختمان های دولتی ناایمن هستند

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با بیان اینکه همه جای دنیا از نمای کامپوزیت استفاده می کنند اما نه به این شکل، گفت: ۵۰ درصد ساختمان های دولتی ناایمن هستند اما هیچ اهمیتی در بودجه برای ایمنی ساختمان ها داده نشده است. شرکت های بیمه می توانند به ما کمک کنند. چرا این شرکت ها ساختمان هایی که تأییدیه ایمنی ندارند، بیمه می کنند؟

وی اضافه کرد: شرکت های خودروساز خاموش کننده های آتش نشانان را چه کرده اند؟ در جاده های بین راهی آتش نشانی نداریم و اگر در خودروها وسایل ایمنی وجود داشته باشد بسیار کمک کننده خواهد بود.

محمدی با اشاره به بازدید از ۴۸ هزار ساختمان در طول مدت اخیر، یادآور شد: یک نفر و یک سازمان نمی تواند کاری کند. ما به هم ریختگی و شلختگی ایمنی را در شهر شاهد هستیم. ۱۲۹ ساختمان با کمک کمیته ایمنی و دستگاه قضایی به ۷۵ ساختمان رسید و کوتاه نخواهیم آمد .تا پایان سال ۱۴۰۳ این ساختمان ها را به صفر خواهیم رساند.

۴۰۰ حادثه روزانه در تهران بر اثر سهل انگاری رخ می دهد

وی با بیان اینکه از ۲۰ هزار ساختمان پر خطر تهران ۲۵ درصد نمای کامپوزیت دارند، خاطرنشان کرد: قطعاً اگر نمای ساختمان بیمارستان گاندی سیمانی بود، چنین اتفاقی رخ نمی داد. ۴۰۰ حادثه روزانه در تهران بر اثر سهل انگاری رخ می دهد.

محمدی تأکید کرد: وزیر بهداشت در سال قبل دستور داد که مراکز درمانی باید تأییدیه های آتش نشانی داشته باشند. دو هزار و ۵۰۰ مرکز درمانی مراجعه کردند و هزار و ۸۰۰ مرکز تأییدیه گرفتند.

وی ادامه داد: سازمان آتش نشانی به خودی خود در ایمن سازی شهرک بوعلی وارد شد؛ همچنین هشت هزار واحد در شهرک شهید بهشتی بعد از ۳۰ سال به اجبار در حال ایمن سازی هستند.

گمانه زنی در مورد علت حادثه کذب محض است

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به گمانه زنی در مورد علت حادثه در رسانه ها، یادآور شد: با توجه به شعله ور بودن بالای آتش، بررسی علت حریق زمان بر است و هرچه گمانه زنی صورت گرفته، کذب محض است. تنها منبع معتبر در مورد علت حادثه سازمان آتش نشانی است. یکی از رسانه ها نیز مطرح کرده بود که اگر نردبان بزرگتری وجود داشت آتش زودتر مهار می شد اما باید بگوییم بزرگترین نردبان دنیا ۶۴ متری است و ما پنج عدد از این نردبان ها داریم.

تقاضای افزایش بودجه آتش نشانی به منظور به‌روز رسانی تجهیزات

وی با تأکید بر اینکه حتی یک سال هم نباید از بروزرسانی تجهیزات عقب بمانیم، یادآور شد: شاید اگر پهپاد اطفای حریق در تهران وجود داشت، شرایط بهتری ایجاد می شد؛ لذا تقاضا داریم بودجه آتش نشانی افزایش یابد.

آتش نشانان تمام شهرها سختی کار می گیرند به جز تهران

محمدی افزود: آتش نشانان تمام شهرها سختی کار می گیرند به جز تهران؛ آتش نشانان پایتخت در حوادث تهران، حوادث ملی و حتی بین المللی وارد می شوند و ما ۶۱ شهید آتش نشان داریم. امیدواریم کمک شود تا بتوانیم مشکل معیشت آتش نشانان را برطرف کنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار