چرا تهران و سراسر کشور تعطیل شد؟

روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته تعطیل شد.
کد خبر: ۱۱۱۷۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۷ 01 August 2023

به گزارش تابناک تهران، کره زمین یکی از گرم‌ترین روز‌های خودش را سپری می‌کند، طوری‌که برخی کارشناسان معتقدند احتمالا ماه ژوئیه جاری (۲۰۲۳) گرمترین ماه کره زمین طی ۱۲۰ هزار سال گذشته بوده است هر چند آمار‌های منظم و ثبت شده هواشناسی در جهان به حدود ۲۰۰ سال گذشته محدود می‌شود، آن‌طورکه گوترش، دبیرکل سازمان ملل گفته فاجعه‌ای برای زمین به نام جوشش جهانی درحال وقوع است. در این شرایط ایران هم از افزایش گرمای بی‌سابقه در امان نمانده است و حالا برخی پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد طی روز‌های آینده دمای تهران به ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

براساس گزارش‌ها آسمان تهران فردا (۱۰ مرداد) صاف، از بعد از ظهر افزایش باد با حداقل دمای ۲۸ و حداکثر دمای ۳۹ درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه (۱۱ مرداد) صاف، از بعد از ظهر افزایش باد و گاهی وزش باد شدید با حداقل دمای ۲۸ و حداکثر دمای ۴۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود. بیشینه دمای هوای پایتخت پنجشنبه (۱۲ مرداد) نیز ۴۰ درجه خواهد بود.

سخنگوی دولت: با توجه به گرمای بی‌سابقه هوا در روز‌های جاری، روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه در سراسر کشور تعطیل شد.

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آماده‌باش مراکز درمانی برای روز‌های گرم این هفته خبر داده است. به گفته او: «تمام مراکز درمانی در آماده باش برای پذیرش افراد گرمازده و بیماران پرخطر قرار دارند. کودکان زیر ۴ سال و افراد بالای ۶۵ سال و افراد پرخطر همچون بیماران قلبی، دیابتی، افراد دارای فشار خون در معرض گرمازدگی هستند و باید خودمراقبتی بیشتری داشته باشند.»

افزایش دما طی روز‌های آینده سبب نگرانی شده است، برای همین وزارت بهداشت در هیات دولت مطرح کرد که شهر‌های بالای ۴۰ درجه تعطیل شوند، عین‌اللهی وزیر بهداشت گفت که: «در هر شرایطی که عوامل محیطی سلامت مردم را دچار مشکل کند وزارت بهداشت وارد می‌شود و با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی برای گرمای آخر هفته که احتمال می‌دهیم درجه حرارت بالا رود ما پیشنهاد تعطیلی را به هیئت دولت دادیم که برای سلامت مردم هر وقت درجه حرارت بالا رود تعطیلی لازم است و امیدواریم پیشنهاد ما را بپذیرند که این موضوع بسته به پیش‌بینی سازمان هواشناسی تا آخر هفته برای مناطق مورد نیاز مشخص می‌شود.»

حالا امروز سخنکوی دولت اعلام کرد با توجه به گرمای بی‌سابقه هوا در روز‌های جاری، به‌منظور حفظ سلامت شهروندان، هیئت دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت مبنی بر تعطیلی روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه در سراسر کشور موافقت کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار