سامانه «سناء» شهرداری تهران، تهیه بانک اطلاعات جامع از خانواده‌های آسیب‌پذیر با حضور سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری و جمعی از مسئولان شهری در منطقه ۱۷ پایتخت رونمایی شد.
کد خبر: ۹۱۱۶۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۲ 24 October 2020

به گزارش تابناک از روابط عمومی سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران، این سامانه به عنوان یکی از زیرسامانه‌های سمات(سامانه مراکز اجتماعی تهران) بانک اطلاعاتی جامع برای نیازمندان و خانواده‌های کم‌برخوردار تهرانی است که به صورت خودمعرف یا دگرمعرف از طریق خانه‌های خدمات اجتماعی واقع در سرای محلات ثبت می‌شوند.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران در آئین رونمایی از سامانه «سناء» گفت: این سازمان در تلاش است تا بتواند ضمن ارائه خدمت مناسب، اولویت‌بندی در خدمت را با توجه به داده‌هایی که دارد رعایت کند و در این بین داشتن چنین بانک اطلاعاتی برای حوزه‌های مختلف در شهر تهران بسیار مهم است.

«سیدمالک حسینی» با بیان اینکه عمده مشکلات در اثر نداشتن سیاست‌گذاری درست و نبود بانک اطلاعاتی دقیق و شفاف است اظهارداشت: هر اقدام یا عملیاتی که شکست می‌خورد به دلیل نداشتن بانک اطلاعاتی درست و دقیق و شفاف است و این سامانه اطلاعات جامع و کامل از خانواده‌های کم‌برخوردار ارائه می‌دهد تا خدمات به طور صحیح و در بین همه این افراد توزیع شود.

وی با اشاره به اینکه نباید در کوتاه مدت نگاه‌های بزرگی داشت تاکید کرد: باید ابتدا شناخت و شناسایی درستی داشته باشیم تا بر اساس این شناسایی، تامین مناسب و بعد توزیع خدمت انجام دهیم.

«حسینی» با اعلام اینکه اگر منابعی محدود در اختیار است باید به درستی آن را تقسیم و اختصاص داد، افزود: اگر با محدودیت‌هایی هم روبه‌رو باشیم، می‌توانیم با اطلاعات درست و دقیقی که داریم، نوع بهره‌برداری از آن منابع را بالا ببریم و نتیجه‌ای درست و در عین حال بهینه را شاهد باشیم.

سرپرست سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران با اشاره به موضوع نگهداشت شهر گفت: به همان اندازه که عدم نظافت و وجود زباله باعث آزار شهروندان خواهد بود، وجود معتاد متجاهر هم باعث ایجاد نوعی خطر در افراد است و برای آسیب‌های این حوزه باید یاریگر یکدیگر بود.

مشاور شهردار تهران نیز در این آیین به تشریح سه فاز اصلی سامانه «سناء» پرداخت و افزود: فاز نخست شناسایی جمع‌آوری و یکپارچه‌سازی اطلاعات است و فازهای بعدی شامل بخش مدیریتی و تحلیل اطلاعات و فاز آخر که اتصال به سرویس‌ها و نهادهای حمایتی برای به نتیجه رساندن این فعالیت است.

«سعید صادقی» با اشاره به اولویت‌های اصلی سامانه «سناء» اظهارداشت: مرتبط ساختن افراد توانمند و ناتوان یکی از اولویت‌های اصلی این سامانه است و در این فرایند همکاری با ثبت احوال می‌تواند از حمایت‌های موازی جلوگیری کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به جایگاه و اهمیت این سامانه پرداخت و خواستار دقت نظر بیشتر در خصوص گسترش آن در سطحی وسیع‌تر شد.

شهردار منطقه ۱۷ نیز در آیین رونمایی از سامانه «سناء» با ارائه گزارش در خصوص آسیب‌هایی که منطقه با آن مواجه است، گفت: بنا به شرایطی که منطقه ۱۷ دارد معتاد متجاهر و افراد آسیب‌پذیر کم نبوده و ما از برنامه‌های سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی استقبال می‌کنیم تا بتوانیم با کمک یکدیگر آسیب‌ها را به حداقل برسانیم.

«داوود لطفی» با بیان اینکه فصل سرما آغاز شده و نیاز به گرمخانه‌ها هر روز بیشتر می‌شود، افزود: وجود یک مددسرا با ظرفیت ۳۵ نفر پاسخگوی این حجم از آسیب در منطقه نیست.

شهردار منطقه ۱۷ با اشاره به شیوع ویروس کرونا و بیکاری برخی از مشاغل بیان کرد: کرونا فقط زمینه ساز دغدغه‌های این روزهای کارگران نیست و بسیاری از مشاغل را درگیر خود کرده است و باید برای این مسئله هم تدبیری اندیشیده شود.

براساس این گزارش،هدف از راه‌اندازی سامانه «سناء»، شناسایی و سطح‌بندی خانواده‌های کم‌برخوردار، ایجاد ارتباط و حلقه وصل بین نیازمندان و توانمندان، تغییر ادبیات و نهادینه‌سازی مشارکت اجتماعی، اخلاق شهروندی و انفاق، هم‌افزایی با سایر دستگاه‌های حمایتی در سطح شهر تهران و توزیع عادلانه خدمات ارائه شده به جامعه هدف است.

همچنین فرآیند ثبت اطلاعات نیازمندان در سامانه «سناء» به این ترتیب است که اطلاعات خانواده‌های شناسایی شده توسط مدیر مرکز خدمات اجتماعی ثبت شده و سپس معاون امور اجتماعی و فرهنگی منطقه مرحله تایید آن را انجام خواهد داد و پس از بررسی‌های انجام شده پیرامون افراد نیازمند به صورت میدانی توسط کارشناسان سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی که مربوط به معاونت رفاه است، ثبت نهایی می‌شود.

این سامانه به صورت پایلوت در منطقه ۱۷ اجرا می‌شود و برخلاف سازمان‌هایی همانند بهزیستی و کمیته امداد که افراد انفرادی ثبت می‌شوند در این سامانه خانوار ثبت می‌شود.

سامانه «سناء» بر توزیع عادلانه خدمات به گروه‌های هدف بسیار تاکید دارد و زیر نظر سازمان رفاه، خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهرداری تهران اداره می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار