کد خبر: ۹۰۸۰۶۸
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۷ 11 October 2020

«کریم ذوالفقاری» روز یکشنبه در جمع خبرنگاران گفت: کشت محصولات باغی در بیش از ۵۰ هزارهکتار از اراضی استان تهران که معادل ۳۱ درصد از اراضی دایر استان را تشکیل می‌دهد، اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه ۶ درصد از محصولات باغی کشور در استان تهران تولید میشود، همچنین گفت: ایران رتبه سوم جهان را در تولید میوه‌های هسته‌دار دارد و استان تهران در تولید میوه‌های هسته‌دار کشور، رتبه نخست را دارد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران ادامه داد: همچنین با تلاش باغداران استان، در تولید میوه‌های هسته دار، رتبه اول کشوری به استان تهران اختصاص دارد و از لحاظ تولید میوه های دانه دار نیز رتبه ۴ کشور و معادل ۸ درصد تولید کشوری در اختیار استان تهران است.

مهمترین باغات استان تهران

وی در ادامه به معرفی مهمترین باغات استان تهران پرداخت و گفت: در شمال غرب تهران و در باغات کن سولقان مهمترین محصولات آلبالو و گیلاس تولید می‌شود که این محصول از این باغات به دیگر استان ها نیز صادر می‌شود.

ذوالفقاری ادامه داد: در باغات شهرستان شهریار نیز هلو، شلیل و زردآلو تولید می‌شود که این محصولات نیز سرآمد کشور است.

وی خاطرنشان کرد: سیب دماوند نیز جنبه صادراتی دارد و این محصول به سایر کشورهای همسایه صادر میشود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران تاکید کرد: بدلیل آب و هوای مناسب در شهرستان شمیرانات گیلاس و آلبالو ممتازی در این شهرستان تولید می‌شود و همچنین در شهرستان فیروزکوه نیز چنین محصولات باغی ممتازی تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

به گفته وی، بیشترین کشت محصولات باغی در شهرستان های شمیرانات، شهریار، فیروزکوه و دماوند است و در شهرستان های جنوبی پایتخت از جمله شهرستان های ورامین، ری، پیشوا و پاکدشت محصولات گلخانه ای از جمله گل های شاخه بریده، قارچ خوراکی، کلزا، گندم و جو تولید می‌شود.

ذوالفقاری با اشاره به توسعه گلخانه در استان تهران نیز گفت: این استان با داشتن ۵۰ درصد گلخانه‌های گل شاخه بریده ایران، در تولید گل شاخه بریده مقام اول کشور را دارد.

به گفته وی، سالانه یک میلیارد و ۳۰۰ هزار گل شاخه بریده و همچنین ۳۰ میلیون گلدان گیاهان آپارتمانی در فضاهای گلخانه‌ای استان تولید می‌شود.

ذوالفقاری با بیان اینکه تاکنون ۳ هزار و ۸۱۱ هکتار گلخانه در استان تهران احداث شده‌است، گفت: امسال در سال جهش تولید تلاش می‌کنیم فضاهای گلخانه ای را به ۴ هزار و ۳۱۱ هکتار افزایش دهیم.

استان تهران ۱۸۷ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که در این اراضی بیش از ۵۰ هزار بهره‌بردار مشغول کار و تولید هستند.

همچنین ۲۸ درصد کل مساحت واحدهای گلخانه‌ای کشور در استان تهران فعال است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار