مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به این که ۱۰۰ کوره غیرمجاز در کهریزک شناسایی شده است گفت: با حکم قضایی در چند روز آینده این کوره‌ها تخریب می‌شود.
کد خبر: ۸۰۸۲۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۲ 24 December 2019

به گزارش تابناک تهران، سعید محمودی در جریان گشت و پایش در محل کوره های غیر مجاز زغال گیری در بخش کهریزک شهرستان ری اظهار داشت: این کوره‌ها بیشتر در اراضی ملی و کشاورزی با تغییر کاربری غیر قانونی ایجاد شده و فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه وجود کوره‌های غیر مجاز و فعالیت شبانه آنها باعث افزایش آلودگی در مناطق مختلف شهرستان ری و شهرستان‌های جنوبی استان می‌شود. افزود: انتظار ما از مسئولان مربوطه و مدیران محلی این است که در ابتدای امر، جلوی ایجاد این گونه فعالیت های آلاینده را بگیرند و در برخورد با متخلفان با همکاری محیط زیست، عزم جدی داشته باشند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در بازدید سرزده از کارخانه سیمان تهران نیز گفت: استفاده سوخت مازوت در  کارخانه سیمان تهران ممنوع است و درصورت مشاهده ازروند فعالیت آن جلوگیری می شود.
محمودی تصریح کرد: چندروز پیش به کارخانه سیمان تهران ابلاغ کردیم که باید نسبت به سوخت مصرفی کارخانه خود از مازوت به گاز اقدام کنند چرا که استفاده از سوخت مازوت ممنوع است همچنین پیگیری های جدی در این خصوص از طریق استانداری تهران صورت گرفت که نهایتا منجر به برقراری مجدد سوخت گاز در این واحد تولیدی شد.
وی با حضور در بخش استفاده از سوخت کوره های این واحد، ضمن بازدید از نحوه استفاده سوخت از سوی این واحد تولیدی گفت: درحال حاضر سه کوره در این کارخانه درحال فعالیت شبانه است که شیرهای کنترل مازوت آن غیرفعال و تعطیل است و با گاز فعالیت می کند.
محمودی خاطرنشان کرد: درصورتی که در هر زمان گاز مصرفی این کارخانه ازسوی شرکت گاز تامین نشود،کارخانه سیمان اجازه استفاده ازسوخت مازوت را نداشته و از ادامه روند فعالیت آن جلوگیری می کنیم .
وی از ابلاغ اخطاریه محیط زیستی به این واحد در پایش شب گذشته به دلیل غبار واحد چهار خط تولید سیمان خبر داد و گفت: در بازدید امشب، مشاهده شد که دودکش خط ۴ این واحد دارای غبار است که به این علت اخطاریه محیط زیستی صادر و ابلاغ شد.
ضایعات سوزی در منطقه خلازیر تهران
معاون فنی محیط زیست استان تهران در این پایش با اشاره به وضعیت تاسف بار این منطقه گفت: منطقه خلازیر به سبب فعالیت های شبانه و تخلف واحدهایی که پشت درب های بسته اقدام به ضایعات سوزی می کنند، بار آلودگی شدیدی را به نواحی جنوبی تهران تحمیل می کند.
 مهرداد کتال محسنی افزود: در کنار این واحدها، افراد خاصی هم به پسماندسوزی و همینطور ضایعات سوزی در مجاورت کارگاه های صنعتی مشغول هستند.
کتال محسنی با بیان این که دود حاصل از فعالیت های غیر مجاز در این منطقه خفه کننده و برای سلامت مردم تهدید جدی محسوب می شود، تاکید کرد: شهرداری باید با جدیت بیشتری در اینخصوص ورود داشته باشد و نسبت به جلوگیری از این قبیل فعالیت های صنفی و کارگاهی در مناطق شهری اقدام و برخورد قانونی داشته باشد قطعا در این زمینه محیط زیست به هر نحو ممکن با هر دستگاهی که برابر وظایف ذاتی به تخلفات محیط زیست و خصوصا آلودگی هوا ورود داشته باشد، کمک خواهد کرد.
وی تصریح کرد : براساس مصوبات قانون مدیریت پسماند و آیین نامه اجرایی و همچنین دستورالعمل های مربوط، فرمانداری ها، بخشداری ها ، شهرداری ها ودهیاری ها، در ارتباط با مدیریت پسماندها در حوزه جغرافیای تحت پوشش ، مسئولیت اجرایی و قانونی دارند و مکلفند نسبت به برخورد با واحدها ، منابع و فعالیت های مزاحم و آلاینده و غیرقانونی اقدام کنند.
معاون فنی محیط زیست استان تهران با اشاره به بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ادامه داد: متاسفانه در این منطقه وظایف قانونی به درستی عملیاتی نشده و فعالیت های غیرقانونی در خصوص بازیافت، زباله سوزی و ضایعات سوزی به شدت باعث تشدید آلودگی هوا و ایجاد بوی مشمئز کننده شده است که این موضوع از طریق محیط زیست پیگیری می شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار