واردات ذرت آلوده به کشور خبری است که واکنش سازمان ملی استاندارد را به همراه داشت.
کد خبر: ۷۹۴۲۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۹ 04 November 2019

به گزارش «تابناک تهران»؛ واردات ذرت آلوده به کشور خبری است که در فضای مجازی منتشر شده است. به دنبال انتشار برخی اخبار مبنی بر ورود ذرت آلوده به کشور، سازمان ملی استاندارد ایران پس از گذشت بیش از دو ماه این موضوع را تکذیب کرد. طبق اعلام این سازمان، تمام محموله ذرت ۳۵۰ هزار تنی وارد شده به کشور از نظر کیفی مشکلی نداشته و دارای استانداردهای لازم بوده است.

سازمان استاندارد ورود ذرت آلوده به کشور را تکذیب کرد

تکذیب ماجرای واردات ذرت آلوده

امیر خجسته نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در مرداد ماه سال جاری در این مورد گفته بود: 500 هزارتن میزان واردات ذرت آلوده به کشور است.
به گفته وی، عدم هماهنگی دستگاه های دولتی دلیل واردات ذرت آلوده است لذا وزارتخانه های جهاد کشاورزی و بهداشت و مسئولان گمرک مکلف به ارایه اسناد شدند.

وی می گوید: با پیگیری انجام گرفته و با توجه به اسناد موجود متوجه شدیم که میزان ذرت ها 500 هزار تن است که 350 هزار تن وارد شده و مابقی در انبارها وجود دارد، لذا امروز از مسئولان گمرک خواسته شد تا گزارش مبسوطی به ما ارایه دهند. از این رو وزرای اقتصاد، جهاد کشاورزی و بهداشت و درمان نیز باید در نشست مربوط به بررسی این موضوع حضور پیدا کنند.

طی سال گذشته 120 هزار تن محموله ذرت توسط 17 شرکت از برزیل وارد کشور شده که اعلام شد آلوده به قارچ آفلاتوکسین هستند. در آن زمان نیز پیروزبخت رئیس سازمان ملی استاندارد اعلام کرد که حتی اگر این ذرت‌ها توسط دام استفاده شود اثرات سمی آنها در گوشت و شیر دام‌ها وجود خواهد داشت و برای سلامتی انسان بسیار مضر است.

پس از این واردات، رئیس جمهور به بحث واردات 120 هزار تن ذرت آلوده به کشور وارد شد و دستور داد که این محموله‌ها ارجاع یا امحاء شوند. 

آفلاتوکسین‌ها، سموم قارچی هستند که معمولاً ذرت، یا بادام زمینی و پسته را به راحتی آلوده می‌کنند، در حالی که گندم، جو و برنج به این قارچ‌ها معمولاً مقاوم تر هستند. آفلاتوکسین‌ها انسان را از طریق مواد غذایی آلوده مانند تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی آلوده می‌کنند و می‌توانند سرطان‌زا باشند.

ماجرای واردات ذرت آلوده به کشور به روایت نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس

انتهای پیام/

برچسب ها: ذرت آلوده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار