عضو کمیسیون سلامت،‌ محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت:‌ شمار درختان چنار در نیمه جنوبی خیابان ولیعصر کاهش یافته که نگران‌کننده است.
کد خبر: ۷۷۷۱۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵ 02 September 2019

کاهش چنارهای ولیعصر پایتخت نگران‌کننده است

به گزارش تابناک تهران، از روابط عمومی شورای اسلامی شهر تهران، سید آرش حسینی میلانی در جلسه کمیته محیط زیست و خدمات شهری با موضوع بررسی آخرین اقدامات سازمان زیباسازی در محور خیابان ولیعصر (عج) اظهار داشت:‌ تجربه تخریب زیست بوم چنارها در محور ولیعصر (عج) نباید تکرار شود.

وی یکی از دلایل کاهش درختان چنار در نیمه جنوبی خیابان ولیعصر (عج) را اجرای غیراصولی پیاده‌روسازی در دوران گذشته عنوان کرد.
میلانی افزود: سازمان زیباسازی پروژه‌هایی را به ویژه برای بهسازی پیاده‌رو این محور در نظر گرفته است اما با توجه به تجربیات ۲۰ سال اخیر و اقداماتی که در گذشته موجب لطمه وارد شدن به درختان این خیابان شده ضرورت دارد اقدامات جدید این سازمان به درختان این محور ضربه وارد نکند. 
رییس کمیته محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه دارایی طبیعی و اصلی محور ولیعصر (عج) درختان چنار این خیابان هستند خاطرنشان کرد: نگرانی شورای شهر حفظ پایداری و ادامه بقای این درختان است چراکه فعالیت‌های عمرانی و مداخلات صورت گرفته از جمله بهسازی پیاده‌رو این محور در سال‌های گذشته ضربات سنگینی به این درختان وارد کرد. 
میلانی با تاکید بر ضرورت انجام مطالعات ارزیابی محیط زیستی، پیش از اجرای هرگونه عملیات عمرانی در خیابان ولیعصر (عج) تاکید کرد: وضعیت موجود درختان ولیعصر (عج) تا حدود زیادی مشخص و چنارهای این خیابان در بخش هایی کاهش یافته و وضعیت خشکیدگی آنها نیز تعیین شده است.
وی با بیان اینکه انتظار شورا از اجرای عملیات‌ بهسازی محور ولیعصر (عج) آن است که حدود تغییرات و همچنین ابعاد فنی و شهرسازی آن کاملا مشخص و شفاف شود، عنوان کرد: تلاش شورا رفع ایرادات طرح‌هاست، نه توقف آنها.
برزین ضرغامی مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران در ادامه این جلسه ترمیم پیاده‌رو، ساماندهی جداره‌ها، ایجاد چندین آبنما و تغییر مبلمان شهری را از جمله برنامه‌های این سازمان درخصوص خیابان ولیعصر (عج) برشمرد.
علی‌محمد مختاری مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضاهای سبز شهرداری تهران نیز با تاکید بر ضرورت حفاظت از درختان در هنگام اجرای بهسازی و ترمیم پیاده‌روهای خیابان ولیعصر (عج) عنوان کرد: در هنگام آماده‌سازی بستر برای ترمیم پیاده‌رو در سال‌های گذشته، بسیاری از ریشه‌ها و منافذ درختان صدمه دیدند و برخی از آنها قطع شدند.
وی گفت: نگرانی ما این است که ترمیم پیاده‌رو و ایجاد آب‌نماهای جدید ضربات جدید دیگری به درختان محور ولیعصر (عج) وارد کند. 
بر اساس این گزارش، کارشناسان کمیسیون سلامت شورای شهر تهران،‌ توقف اجرای اقدامات از سوی دستگاه‌های مختلف در محور ولیعصر، گزارش‌دهی نامنظم شهرداری به شورای شهر براساس مصوبه حفظ و صیانت از درختان این خیابان، بی‌توجهی به منظر و مسائل نرم‌افزاری، هم‌سطح نبودن معابر در مناطق مختلف خیابان مذکور و احتمال خطر سیلاب در محور ولیعصر (عج) از جمله مشکلات در این خیابان عنوان کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار