میرلوحی خبر داد:
عضو شورای پنجم شهر تهران لیست بدهی ۶۹ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران را منتشر کرد، این در حالی است که معاون قالیباف میزان بدهی شهرداری را ۱۶ هزار میلیارد تومان عنوان و تاکید می‌کند که سند هم داریم.
کد خبر: ۷۷۶۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲ 01 September 2019
۶۹ هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری در دوران قالیباف
به گزارش تابناک تهران، شورای پنجم شهر تهران از شهریور ۱۳۹۶ سکان اداره پایتخت را بر عهده گرفتند. از همان زمان مدیران جدید اعلام کردند که گذشتگان ۵۲ هزار میلیارد بدهی روی دست شهرداری گذاشته‌اند البته محمد علی نجفی شهردار اول اصلاح‌طلبان، محمد علی افشانی شهردار دوم و پیروز حناچی شهردار سوم شورای پنجمی‌ها هر بار رقم متفاوتی برای بدهی‌ها اعلام کردند و در حال حاضر به گفته محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران بدهی‌های شهرداری ۶۹ هزار و ۹۴۵ میلیارد تومان است. 

محمدعلی نجفی شهردار اول اصلاح طلبان ابتدا میزان بدهی‌های شهرداری را ۳۰ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و دو ماه نگذشته معاونش ۲۲ هزار میلیارد تومان بر روی بدهی‌ها گذاشت و همچنین میرزایی معاون برنامه ریزی نجفی میزان بدهی شهرداری به پیمانکاران را ۹ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: بخش از این بدهی‌ها فاقد سند است.

قدرت‌الله گودرزی معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران در زمان قالیباف در این باره، گفت: وقتی که شهرداری را تحویل دادیم میزان بدهی‌ها ۱۶ هزار میلیارد تومان است و البته یک عددی هم از سال ۹۵ اضافه شده است، تمام اسناد ریز به ریز موجود است و ما کاملاً در این زمینه شفاف هستیم و ما اعلام می‌کنیم که اگر کسی شک و شبهه‌ای دارد اسناد ما موجود است و می‌توانند آن را ببینند و ابایی هم نداریم.

میرلوحی: شهرداری جدول بدهی‌ها را اعلام کرد

اما محمود میرلوحی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: طی تذکرات پیاپی که به شهرداری دادیم، شهرداری جدول بدهی‌ها را برای ما ارسال کرد.
 
69 هزار میلیارد تومان بدهی شهرداری در دوران قالیباف

بدهی ۳۰ هزار میلیاردی به بانک‌ها

محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران در ادامه  گفت: در حال سروسامان دادن دیون شهرداری تهران هستیم. بدهی شهرداری به بانک‌ها حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده که ۲۰ هزار میلیارد تومان آن اصل و ۱۰ هزار میلیارد تومان سود بوده است.

وی ادامه داد: پیمانکاران از سال ۹۳ طلبکار بودند و در حال پرداخت دیون هستیم.

عضو شورای شهر تهران با تأکید بر اینکه در حال حاضر ۶۹ هزار میلیارد تومان بدهی داریم، گفت: قبلاً عدد‌های مختلفی اعلام می‌شد، اما مدام زوایای پنهان دیون مشخص می‌شد، اما شهرداری جدول دیون را برای ما ارسال کرد.

بر اساس گزارش، مدیران شهری تاکنون رقم‌های متعددی برای بدهی‌های شهرداری اعلام کردند و خودشان علت این تناقض‌ها را زمان‌بر بودن جمع‌آوری بدهی‌ها و اینکه هر زمان زوایای جدیدی آشکار می‌شود، اعلام می‌کند. 

میرلوحی چندی پیش از بدهی ۵۶ هزار میلیارد تومانی شهرداری خبر داد و گفت که ۵۰۰ نفر از پیمانکاران هم بدهی قابل توجهی دارند که پیمانکاران دسته‌بندی شدند و طلب پیمانکاران در سال‌های ۹۳ و ۹۴ تسویه شده است و در حال تسویه الباقی بدهی‌ها هستیم.

قالیباف: بدهی ۵۲ هزار میلیاردی شهرداری دروغ است

بعد از صحبت‌های اعضای شورای شهر تهران در خصوص رقم بدهی‌ها محمدباقر قالیباف شهردار اسبق تهران با حضور در برنامه تلویزیون بدون توقف بدهی ۵۰ هزار میلیاردی دوران خود را دروغ بزرگ عنوان کرد و گفت: این افراد برای ماندن در قدرت علاوه بر اینکه باید دروغ بگویند باید ذلت هم بپذیرند و زدوبند کنند و در واقع، چون کشور و جامعه نیاز به کار دارد این افراد می‌آیند و بهانه‌های بیخودی می‌گیرند.

واکنش حناچی به انتشار لیست بدهی ها

اما و اگر‌هایی در خصوص انتشار لیست بدهی‌ها مطرح بود و با وجود اینکه اعضای شورا بار‌ها از شهرداری خواسته بودند که لیست بدهی را منتشر کنند، اما پیروز حناچی شهردار سوم اصلاح‌طلبان تأکید کرد که ترجیح می‌دهیم به کار خود ادامه دهیم.

البته لیستی هم از سوی شهرداری منتشر نشد و محمود میرلوحی عضو شورای شهر پاسخ اعتراضات خود را که حناچی داده بود را در اختیار خبرگزاری فارس قرار داد.

در حالی که مسؤولین جدید شهری میزان بدهی شهرداری به بانک‌ها را ۳۰ هزار میلیارد تومان عنوان می‌کنند، اما بر اساس گزارش مدیران اسبق شهرداری میزان دیون شهرداری تا اول شهریور ۹۶ به بانک ملی ۲۵۶۳ میلیارد تومان بوده است. همچنین میزان بدهی به بانک ملت ۴۸۱ میلیارد تومان، بانک سپه ۱۶۵ میلیارد تومان، بانک سرمایه ۱۶۷ میلیارد تومان، بانک صنعت و معدن ۴۵۰ میلیارد تومان و بانک سامان ۷ میلیارد تومان، بانک تجارت ۲۷۸۱ میلیارد و بانک صادرات ۸۱۳ میلیارد تومان بوده است.

همچنین میزان بدهی شهرداری به بانک شهر ۱۰ هزار و ۵۲۹ میلیارد تومان بوده است که طی تفاهم‌نامه‌ای که در تاریخ ۱۳ تیر ماه سال ۹۶ بسته شده است با واگذاری املاک در حاشیه چمران، دردشت و ملکی در کرج همچنین پرداخت ۲ هزار میلیارد تومان عوارض بخشی از بدهی‌های بانک شهر کاسته و میزان بدهی‌ها ۲۵۴۷ میلیارد تومان است.

بر اساس این گزارش، مدیران شهری میزان بدهی دوره قالیباف را ۶۹ هزار میلیارد تومان عنوان می‌کنند، این در حالی است که مدیران قبلی این رقم را رد می‌کنند و معتقدند که بر اساس اسنادی که آن‌ها دارند رقم بسیار پایین است و گودرزی معاون قالیباف تاکید کرده بود تا زمانی که ما بودیم میزان بدهی به بانک‌ها ۱۲ هزار میلیارد تومان و بدهی به پیمانکار، بیمه و املاک ۴ هزار میلیارد تومان و در مجموع شهرداری تهران ۱۶ هزار میلیارد تومان بدهکار بوده است.
 
 
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار