گوگل در یک برخورد سخت بدون اینکه به صاحبان هاتگرام و تلگرام طلایی پیام اخطاری بدهد، این نرم‌افزارها را از روی گوشی‌های کاربران ایرانی پاک کرد.
کد خبر: ۷۴۱۴۶۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲ 05 May 2019
مدیر هاتگرام: پیگیری کرده‌ایم، گوگل جواب‌مان را نمی‌دهد

به گزارش تابناک تهران هفته‌نامه شنبه در گفت‌وگو با مصطفی انوشه، مدیر پروژه تلگرام طلایی و هاتگرام، به بازخوانی ماجرای حذف این دو پوسته تلگرامی از گوشی‌های هوشمند و عکس‌العمل مدیران این اپلیکیشن‌ها پرداخت که بخش‌هایی از این مصاحبه را می‌خوانید: 

همه چیز از پیام‌های اخطاری شروع شد که از سمت گوگل به دست کاربران هاتگرام و تلگرام طلایی رسید؛ اینکه چنین نرم‌افزارهایی بدافزار هستند و از کاربران جاسوسی می‌کنند بنابراین، این نرم‌افزارها را از روی گوشی موبایل‌تان حذف کنید.

بعد از آن گوگل در یک برخورد سخت به گفته مدیران تلگرام طلایی، بدون اینکه به صاحبان هاتگرام و تلگرام طلایی پیام اخطاری بدهد، این نرم‌افزارها را از روی گوشی‌های کاربران ایرانی پاک کرد. همچنین گوگل اخطارهایی هم به بسیاری از اپلیکیشن‌های ایرانی داده است که به زودی پاک می‌شوید.

*در یک ماه گذشته الگوریتم‌های تحلیل و شناسایی نرم‌افزارهای اندروید از سمت گوگل تغییر کردند و سیاست گوگل هم در برخورد با این رویکردهای جدید، متفاوت شد و نرم‌افزارهای ایرانی زیادی حذف شدند. ضمن اینکه حذف اپ‌‌ها دامنه جهانی داشته است. حتی در کشورهای دیگری مانند چین هم اپ‌هایی از ‌پلی‌استور حذف شدند.

*ولی به دیگر اپ‌های ایرانی نگفتند که جاسوس هستند؛ به کاربران هم در موردشان هشدار ندادند. بنابراین به نظر نمی‌رسد که پای مسئله فنی در میان باشد.

*خود ما هم نمی‌توانیم به صراحت دلیل خاصی را ذکر کنیم و دلیل این برخورد را نمی‌دانیم. ما از مدت‌ها قبل در این استور حضور داشتیم. اگر مشکلی داشتیم، چرا تاکنون گفته نشده؟! ما چند مرجع داشتیم برای فهمیدن دلیل این کار گوگل.

*یکی اینکه از خودمان پرسیدیم که آیا ما در حال عملیاتی هستیم که با سیاست‌های گوگل همخوانی ندارد؟ برای رسیدن به پاسخ این سوال به دیگر مراجعی که امنیت اپلیکیشن را بررسی می‌کنند، مراجعه کردیم. طی این مراجعات به ۱۰۰درصد امن بودن این نرم‌افزارها رسیدیم.

*در کنار این، به روش‌های مختلف به گوگل پیام و ایمیل فرستادیم. بیش از ۵۰ ایمیل به گوگل زده‌ایم اما هیچ پاسخی دریافت نکرده‌ایم.  به نظر ما این کار گوگل که حتی حاضر نیست در موردش توضیح ارائه کند یا پاسخ ما را بدهد، آشکارا نقض حریم کاربر و صاحبان نرم‌افزار است.

*ما حتی فکر می‌کنیم این حذف به صورت ماشینی بوده و سوءتفاهم نرم‌افزاری باشد! شاید هم نرم‌افزار ما مشخصه‌ای دارد که از نظر گوگل قابل قبول نیست.

*با پاسخ‌ندادن گوگل به سیاسی بودن این تصمیم هم شک کرده‌ایم! ما نرم‌افزارهای‌مان را در استورهای دیگر دنیا هم بارگذاری کرده‌ایم و با مشکلی مواجه نشده‌ایم. نرم‌افزار ما یک نرم‌افزار تازه‌کار و تازه از راه رسیده نیست و در نقاط مختلف جهان امتحان شده و مورد خاصی گزارش نشده است. ما می‌خواهیم فعلا قضاوت نکنیم و جنبه‌های سیاسی را کمرنگ ببینیم تا بتوانیم با گوگل ارتباط برقرار کنیم.

*در حال بررسی بیشتر هستیم، شاید این مسئله به خاطر تحریم‌ها باشد. الان ترجیح می‌دهیم سناریوی گوگل را حدس نزنیم. شاید باید همراه با دیگر کسب‌وکارها و مراکز تصمیم‌گیری کمپینی ایجاد شود که برای موارد احتمالی و خطرات اینچنینی فکری بکنیم، چون این اتفاق ممکن است برای دیگر نرم‌افزارها هم بیفتد.

*اما در حال حاضر نمی‌توانم دقیقا بگویم که گوگل چه انگیزه‌هایی را دنبال می‌کند. خود ما هم دنبال پاسخ می‌گردیم. این برخورد گوگل اگر برخوردی ملی فرض شود، مقامات کشوری باید به این سوال پاسخ بدهند.
انتهای پیام/

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار