رشت - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان گفت: عملیات ژئوفیزیک در زمینه احداث سد لاسک شهرستان شفت در حال انجام و مطالعات رودخانه ای نیز صورت گرفته است.
کد خبر: ۷۳۹۰۸۱
تاریخ انتشار: ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱ 28 April 2019

گزارش روز یکشنبه روابط عمومی آب منطقه ای گیلان به ایرنا حاکیست؛ وحید خرمی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی سد لاسک با حضور وزیر نیرو که هفته گذشته انجام شد، اظهار داشت: با توجه اینکه بحث جنگل های هیرکانی نیز در این منطقه مطرح بود تمامی این مسایل در اینجا لحاظ شد و در مصوبه نهایی کاهش میزان برش درختان و جنگل را داشتیم چون 50 هکتار از اراضی منطقه جزو ذخایر ارزشمند است که آن اراضی را از بحث سد خارج کردیم.
وی ادامه داد: در نتیجه هزینه احداث سد و خاکبرداری و خاکریزی افزایش یافت که به جهت رعایت اصول محیط زیستی این مورد را پذیرفتیم و از نظر حجم آب کاهشی در ارتفاع مخزن سد اعمال شد که مخزن سد لاسک در حال حاضر 45 میلیون متر مکعب است و تنظیم آن 77 میلیون متر مکعب می باشد و آوردی که در محل این رودخانه وجود دارد بیش از 90 میلیون متر مکعب است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان یادآور شد: در حالت پیشین ، آورد سد 120 میلیون مترمکعب لحاظ شده بود که به جهت تغییر جایگاه مخزن و خارج کردن بخشی از درختان برای حفظ جنگل این رقم تغییر کرد و خاکریزی و خاکبرداری نیز 50 درصد افزایش داسته و مابقی موارد همگی کاهشی بوده اند.
وی اضافه کرد : سد لاسک یکی از سرشاخه های ورودی به تالاب است و طبق بررسی هایی که انجام شده، بیش از دو میلیارد مترمکعب آورد از رودخانه های استان گیلان وارد تالاب انزلی و از آنجا وارد دریای خزر می شود و بحثی که در تالاب انزلی وجود دارد؛ ورود رسوب و کاهش عمق تالاب انزلی است و کاهش عمق تالاب موجب شده که آلاینده ها بیش از پیش ظاهر شوند و غلظت آلاینده ها در فصل تابستان که حجم آب کمتر است ، بالا می رود.
خرمی ادامه داد : رودخانه ای که در حال حاضر سد لاسک بر روی آن احداث می شود یکی از سرشاخه هایی است که به تالاب می رسد که در پایین دست رودخانه سیلابی می باشد؛ از نظر آب منطقه ای گیلان پنج درصد از مقدمات پروژه سد لاسک شامل تجهیز کارگاه صورت گرفته و فایناس پروژه انجام شده و ماده 56 آن قبلا اخذ شده و چون تاخیر در شروع پروژه داشتیم باید زمان آن تمدید شود که 517 میلیارد تومان برای ادامه کار نیاز است.
شهرستان شفت با دو بخش مرکزی و احمدسرگوراب در 25 کیلومتری غرب مرکز استان گیلان واقع است.
حجم سد لاسک 45 میلیون متر مکعب در سال و حجم آب قابل تنظیم سالانه آن 77 میلیون متر مکعب است و تأمین آب شرب به میزان 4.5 میلیون مترمکعب ، تأمین آب کشاورزی شش هزار و 800 هکتار شالیزار و باغ و همچنین تأمین آب زیست محیطی به میزان 1.33 میلیون متر مکعب در سال را به همراه دارد. 
بر اساس اطلاعات ارائه شده توسط وزارت نیرو برای اجرای این پروژه تمامی مجوزهای زیست محیطی اخذ شده و اقدامات و تغییرات لازم به منظور تامین ملاحظات محیط زیستی و جلوگیری از خسارت به منابع طبیعی و صیانت از بستر طبیعت رودخانه ها و تالاب انزلی و نیز جابجایی محل دیواره مخزن سد علی‌رغم افزایش هزینه‌های احداث سدمخزنی لاسک صورت گرفته است‌. 
انتهای پیام /* 

برچسب ها: سد لاسک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار