رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی سالانه خود بار دیگر ادعاهایی که سران این کشور در طول ۴۰ سال گذشته علیه جمهوری اسلامی ایران عنوان داشته اند تکرار کرد.
کد خبر: ۷۱۲۲۷۱
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۳ 06 February 2019

به گزارش «تابناک تهران»؛ به نقل از رسانه‌های آمریکایی، «دونالد ترامپ» شب گذشته در کپیتال هیل به ایراد سخنرانی پرداخت و در آن در خصوص سیاست‌های داخلی و خارجی دولتش سخن گفت و همانند همیشه ادعا‌های بی اساس و ثابت نشده‌ای را علیه ایران تکرار کرد.

دونالد ترامپ در جریان سخنرانی سالانه خود در کنگره آمریکا خواستار همکاری‌های فراحزبی در کشورش شد، از لزوم ساخت دیوار در مرز مکزیک گفت، حکوت ایران را «فاسد» توصیف کرد و زمان و مکان دیدار دوم خود با رهبر کره شمالی را تائید کرد.

ترامپ در سخنرانی خود تائید کرد به‌زودی با رهبر کره شمالی دیدار تازه‌ای خواهد داشت، از اعتراضات علیه نیکلاس مادورو در ونزوئلا حمایت و از تصمیم خود برای بازگرداندن نیرو‌های آمریکایی از سوریه دفاع کرد.

سیاست‌های داخلی

ترامپ در دومین سخنرانی سالانه رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد وضعیت کشور، خواستار همکاری‌های فراحزبی شد و عنوان داشت که رئوس کاری دولت او نه متعلق به جمهوریخواهان و نه دموکرات‌ها است، بلکه مسائلی است که شامل همه مردم آمریکا می‌شود. 

ترامپ در این رابطه گفت: «پیروزی به‌معنی پیروزی برای حزب ما نیست، بلکه به‌معنی پیروزی برای کشور ما است».

ترامپ وضعیت اقتصادی کشورش را ستود و گفت: «یک معجزه اقتصادی» در حال وقوع در آمریکا است و تنها چیزی که ممکن است جلوی آن را بگیرد جنگ‌های ابلهانه یا تحقیقات حزبی مضحک است.

به‌نظر می‌رسد اشاره رئیس‌جمهوری آمریکا به تحقیقاتی است که در حال حاضر توسط مستشار ویژه وزارت دادگستری در مورد اتهام «دخالت‌های روسیه» در انتخابات ریاست‌جمهوری در سال ۲۰۱۶، در جریان است. روسیه از سوی نهاد‌های اطلاعاتی آمریکا متهم شده به نفع ترامپ در انتخابات آمریکا دخالت کرده‌است. دونالد ترامپ هرگونه تبانی با مسکو را رد کرده‌است.

دونالد ترامپ با اشاره به ارسال شمار تازه‌ای از نیرو‌های نظامی کشورش به مرز مکزیک، می‌گوید آن‌ها قرار است جلوی موج تازه‌ای از «یورش عظیم» مهاجران غیرقانونی را بگیرند.

وزارت دفاع ایالات متحده روز ۱۳ بهمن اعلام کرد که برای حمایت از مرزبانان، ۳۷۵۰ سرباز بیشتر به مرکز آمریکا و مکزیک اعزام می‌کند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده بار دیگر بر لزوم افزایش مراقبت‌های مرزی در جنوب کشورش تاکید کرد و از «جرایم» و «جنایت»‌هایی سخن گفت که توسط تبه‌کاران انجام می‌شود: «ما برای ایجاد یک سیستم مهاجرتی که زندگی و مشاغل شهروندان آمریکایی را به خطر نیاندازد، وظیفه اخلاقی داریم».

ترامپ در ادامه حضور شمار بی‌سابقه‌ای از قانون‌گذاران زن در کنگره کشورش را ستود.

رئیس‌جمهوری آمریکا بار دیگر تاکید کرد کشورش در مقابل با سیاست‌های مالی و اقتصادی چین دست به واکنش خواهد زد و هر توافق با پکن «باید برپایه تغییراتی واقعی و بنیادین برای پایان‌دادن به روش‌های تجاری ناعادلانه» با ایالات متحده باشد.

سیاست خارجی

دونالد ترامپ در بخش‌هایی از سخنرانی سالانه خود به سیاست خارجی دولتش پرداخت و در مورد ایران، ونزوئلا، روند نبرد علیه داعش، کره شمالی و مسائل دیگر سخن گفت.

دونالد ترامپ گفته است دولت آمریکا از خواسته اصیل مردم ونزوئلا برای رسیدن به آزادی حمایت می‌کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا تائید کرد که برای دومین بار با کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی در تاریخ ۲۷ و ۲۸ فوریه در کشور ویتنام دیدار خواهد کرد.

او تاکید کرد قصد ندارد وارد جنگ‌های بی‌انت‌ها شود. ترامپ با اشاره به سوریه گفت: در دولت او گروه داعش عملا تمامی قلمرو خود را از دست داده‌است.

وی از تصمیم خود در مورد خروج نیرو‌های آمریکایی از سوریه دفاع کرد.

ترامپ در عین حال ابراز امیدواری کرد که برای کاهش نیرو‌های ایالات متحده در افغانستان و نیز دستیابی به صلح در این کشور توافقی سیاسی حاصل شود. 

وی در این رابطه گفت: مقام‌های کشور مشغول گفتگو‌های سازنده با شماری از گروه‌های افغان از جمله با طالبان هستند.

ایران

دونالد ترامپ در بخشی از سخنرانی سالانه خود ایران را «دولت اصلی حامی تروریسم» و «یک رژیم رادیکال» توصیف کرد و گفت: دولت او برای مقابله با این حکومت قاطع است.

رئیس‌جمهوری آمریکا، ایران را «فاسد» توصیف کرد مدعی شد برای این‌که اجازه ندهد ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد، از توافق اتمی فاجعه‌بار با تهران خارج شده‌است.

رئیس‌جمهوری آمریکا از بازگشت تحریم‌ها علیه ایران دفاع کرده و می‌گوید این تحریم‌ها «سخت‌ترین مواردی هستند که علیه یک کشور اعمال شده‌است».

ترامپ در پایان سخنان خود علیه ایران گفت: از حکومتی که شعار مرگ بر آمریکا سر می‌دهد و تهدید به نسل‌کشی یهودیان می‌کند، چشم برنمی‌داریم.

واکنش جالب ظریف

در همین حال، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به اتهامات «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی موسوم به «وضعیت کشور» پاسخ داد.

ظریف نوشت: «همزمان با آنکه دونالد ترامپ در سخنرانی وضعیت کشور دوباره اتهاماتی علیه ما مطرح می‌کند ایرانی‌ها -از جمله هموطنان یهودی ما- در حال جشن گرفتن ۴۰ سال پیشرفت، علی‌رغم فشار‌های آمریکا هستند. خصومت‌ورزی آمریکا این کشور را به سمت حمایت از دیکتاتورها، سلاخان و افراط‌گرا‌هایی سوق داده که تنها برای منطقه خرابی به بار آورده‌اند.»

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار