سرمای «پشتکوه» در غیاب گاز
به دهستان «پشتکوه» فیروزکوه که بروید، خواهید دید که به بخش هایی از استان تهران گاز نرسیده و حال مسئولان می گویند، شاید دهه فجر کلنگ گازرسانی به این دهستان را بزنند.
کد خبر: ۷۰۹۰۸۴
تاریخ انتشار: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۲ 29 January 2019

سرمای «پشتکوه» در غیاب گاز/ مسئولان: شاید دهه فجر کلنگ بزنیم

به گزارش «تابناک تهران»؛ دهستان پشتکوه با ۲۸ روستا در قسمت جنوبی بخش مرکزی شهرستان فیروزکوه و شمال شرقی این شهرستان واقع شده است و بیش از ۵ هزار نفر جمعیت دارد.

مردم این دهستان مشکلات متعددی دارند، که یکی از عمده ترین مشکلات آن ها عدم بهره مندی از گاز است، که هنوز و پس از مدت ها که مطالبه مردم این روستا برای بهره مندی از این نعمت مطرح شده و پیگیری هایی نیز توسط مسئولین محلی انجام شده است، هنوز خبری از رسیدن گاز به این دهستان نیست و این امر به ویژه در فصل سرما و دمایی که اغلب زیر صفر است، زندگی را برای اهالی روستا با دشواری مواجه کرده است.

یکی از اهالی این روستا در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: گاز نداریم و تهیه نفت نیز بسیار دشوار است، اگر هم بتوانیم نفت پیدا کنیم باید لیتری ۲۰۰ الی ۲۵۰ تومان بابت آن پول بدهیم و ۲۰۰ تومان هم بابت کرایه حمل نفت به روستا بپردازیم.

وی گفت: در حال حاضر اصلی ترین نیاز مردم این دهستان گاز است.

یکی دیگر از اهالی روستا نیز به خبرنگار مهر گفت: برای حمل ۵۰۰ لیتر نفت باید ۸۰ الی ۱۰۰ هزار تومان کرایه بدهیم، برای خرید نفت نیز باید ۷۵۰ هزار تومان پول بدهیم، تا نهایتا ۲ الی ۲.۵ ماه گرمایش منزل را تامین کنیم، متاسفانه کسی به فکر ما نیست و نماینده مجلس در زمان رای گیری به مردم روستا وعده داد، که اولین کاری که برای روستاییان می کند، گاز روستا است، اما بعد از انتخابات خبری نشد.

وی گفت: ما هم ایرانی هستیم و حق استفاده از نعمت گاز را داریم، از مسئولین تقاضا دارم، که برای گاز این روستا یک فکری کنند، گمان کنند، پدر و مادر خودشان در این روستا زندگی می کند و شرایط سخت روستاییان را در نظر بگیرند.

مشکل گاز مردم پشتکوه چندین بار با نماینده مجلس و فرماندار مطرح شد

قدیر باهو، عضو دوره سوم و چهارم شورای اسلامی روستا و عضو دوره چهارم شورای بخش مرکزی فیروزکوه در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: ۳ الی ۴ بار فرماندار، بخشدار و نماینده مردم در مجلس در سال ۹۴ و ۹۵ به این دهستان آمده و وعده دادند که گازرسانی به روستا انجام شود، اما هنوز در عمل اتفاقی نیفتاده است.

وی دلیلی که مسئولین برای عدم گازرسانی مردم این روستا مطرح می کنند، را صعب العبور بودن مسیر دانست و گفت: نقشه برداری تنها کاری بوده، که تاکنون انجام شده است، اما این دهستان واقعا سردسیر است و نیاز جدی به گاز دارد، بسیاری از افراد این روستا فصل سرما در روستا نمی مانند، چرا که واقعا زندگی کردن در این سرما مشکل است و برای دریافت نفت نیز، از آنجایی که شرکت تعاونی نداریم، باید کرایه فراوانی برای حمل نفت به روستا بدهیم.

باهو افزود: مشکل دریافت نفت نیز این است، که کوپن اعلامی همراه با دیگر شهرستان های استان تهران است، در حالی که مصرف نفت در این منطقه سردسیر بسیار بالاتر از دیگر مناطق است، در حال حاضر هر خانه ای روزی ۵۰ لیتر مصرف نفت سفید دارد ولی کوپن اعلامی همراه با پاکدشت که منطقه ای گرمسیر است، بوده و کفاف مردم منطقه را نمی دهد.

وی گفت: مسئولین از بستن قرارداد با پیمانکار برای گازرسانی می گویند، اما در عمل چیزی ندیدیم، اگر این طور شود، این روستا نیز مانند «کاوده» و دیگر روستاهای فیروزکوه خالی از سکنه می شود.

عملیات گازرسانی به روستاهای «کمند» ، «سرانزا» و «طرود» در دهه فجر کلنگ زنی می شود

فرماندار فیروزکوه در پاسخ به این سوال که وضعیت گازرسانی به مردم دهستان پشتکوه به کجا رسیده است، به خبرنگار مهر گفت: با توجه به پیگیری های متعددی که از شرکت گاز استان تهران و وزارت نیرو داشتیم و پیگیری های ویژه نماینده مردم شهرستان های فیروزکوه و دماوند در مجلس شورای اسلامی از وزیر نفت، در آخرین جلسه وی با معاونین و قائم مقام وزیر نفت، میزان بودجه لازم برای گازرسانی به روستاهای فاقد گاز شهرستان فیروزکوه نهایی و در طی یک صورتجلسه، دستور اقدام صادر شده است.

مهدی یوسفی جمارانی گفت: اما در آخرین مکاتبات و پیگیری ها در خصوص گازرسانی به دهستان پشتکوه، انعقاد قرارداد گازرسانی برای روستاهای «کمند» ، «سرانزا» و «طرود» انجام شده و شرکت گاز در حال دریافت مجوز حفاری از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان تهران است و امیدواریم در دهه فجر کلنگ عملیات اجرایی آن به زمین زده شود.

وی اضافه کرد: در خصوص سایر روستاهای این دهستان هم با توجه به دستور اقدام و هماهنگی های اولیه انجام شده و شرکت گاز در حال مطالعه این پروژه ها است و پیگیر هستیم تا عملیات اجرایی این روستاها نیز به زودی آغاز شود.

فرماندار فیروزکوه در پاسخ به این سوال خبرنگار مهر که سهمیه نفت مردم روستاهای سردسیر با روستاهای گرمسیر استان تهران یکسان است، چه تمهیداتی فرمانداری برای حمایت از مردم روستاهای سردسیر فیروزکوه، اندیشیده است، گفت: بحث قیمت نفت در سراسر کشور یکسان است، اما در خصوص سهمیه با توجه به پیگیری ها و مکاتباتی که با شرکت نفت داشتیم، در سال جاری یک سهمیه فوق العاده (کالابرگ شماره ۳۶) ۴۲۰ لیتری برای هر خانوار مازاد سهمیه مصوب، مختص شهرستان فیروزکوه دریافت شده است.

وی افزود: با هماهنگی با بخشداری ها، دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی فیروزکوه این کالابرگ توزیع شده و افرادی که این سهمیه را دریافت نکردند، هم می توانند با مراجعه به شرکت نفت فیروزکوه این سهمیه را دریافت کنند و البته در تلاش هستیم تا سهمیه بیشتری را برای روستاهای این شهرستان دریافت کنیم که در صورت تحقق به اطلاع مردم خواهد رسید.

پیگیری گازرسانی به پشتکوه از طریق وزیر نفت

نماینده مردم شهرستان های دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو باخبرنگار مهر از پیگیری از طریق وزیر نفت برای گازرسانی به این دهستان خبر داد و افزود: به دلیل جمعیت کم روستا تاکنون پیگیری های ما به نتیجه نرسیده است، اما همچنان در حال پیگیری هستیم، تا مردم این دهستان از نعمت گاز برخوردار شوند.

قاسم میرزایی نیکو افزود: پشتکوه با برخورداری از آب و هوا و طبیعت زیبا استعداد تبدیل شده به یک منطقه گردشگری و افزایش جمعیت را دارد، که به دنبال سرمایه گذار برای این امر هستیم، با رونق منطقه مشکل راه و گاز اهالی حل خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید، آیا دهه فجر سال جاری و هم زمان با چهل سالگی انقلاب اسلامی، چشم مردم دهستان پشتکوه به کلنگ زنی عملیات اجرایی گازرسانی به مردم روستاهای این دهستان روشن خواهد شد، یا خیر.

برچسب ها: پشتکوه
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار