دانستنی‌های حقوقی
یکی از مواردی که زن و شوهرها را پس از جدایی و طلاق آزار می‌دهد وجود نام یکدیگر در شناسنامه‌هاست از این رو خوب است بدانید چگونه می‌توانید این نامی که روزی برای‌تان شیرین بوده را پاک کنید.
کد خبر: ۵۴۹۲۸۱
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۲ 08 January 2018

به گزارش خبرنگار قضایی فارس، همانقدر که گنجاندن نام همسر در شناسنامه در هنگام عقد شیرین و دلچسب است و چه بسا برای درج آن در شناسنامه عجله هم داریم، پس از طلاق نه خودمان چشم دیدن این نام را در شناسنامه داریم و نه می خواهیم دیگران از این واقعه مطلع شوند و هر روز سین جین مان کنند و زندگی اجتماعی مان را ملال آور نمایند.

از این رو پاک کردن و حذف نام همسر بعد از طلاق نه به عنوان یک ضرورت قانونی که به عنوان یک ضرورت عاطفی و اجتماعی مهم مطرح می شود که در زندگی آتی فرد از بسیاری از جهات تاثیرگذار است.

اما آیا این امر از لحاظ قانونی امکان پذیر است؟

حمیدرضا محمدی، وکیل پایه یک دادگستری در این زمینه می گوید اگر اسم طرفین در دوران عقد وارد شناسنامه ها شود و زوجه در هنگام طلاق همچنان دوشیزه باشد، بلافاصله بعد از طلاق، ثبت احوال با دریافت مدارکی که این ادعا را اثبات کند از جمله گواهی پزشکی قانونی، نام طرفین را از شناسنامه حذف می کند.

مدیرعامل موسسه دادگر نیک فرجام هم چنین به این نکته اشاره می‌کند که عدم درج وقایع ازدواج و طلاق دوشیزه در شناسنامه زوج با ارائه مدارک لازم صرفا برای بار اول امکان‌پذیر است.

چنانچه فرد برای بار دوم دوشیزه ای را عقد نماید و در همان حال طلاق دهد، حذف واقعه از شناسنامه ممکن نخواهد بود. در این گونه موارد پس از ازدواج مجدد زوج، در صورت تعویض شناسنامه نسبت به حذف واقعه ازدواج و طلاق قبلی، اقدام خواهد شد.

حمیدرضا محمدی در پاسخ به پرسش خبرنگار قضایی فارس در مورد ثبت تاریخچه ازدواج ها و طلاق ها می گوید کل وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت می شود.

ولی در المثنی شناسنامه زن یا مرد، آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد.

این وکیل پایه یک دادگستری در ادامه خاطر نشان می سازد علیرغم مراجعات مکرر زوجین برای حذف واقعه طلاق، حذف نام پس از طلاق فقط با ارائه گواهی پزشکی قانونی میسر است و در دیگر موارد یعنی در صورتی که زن هنگام جدایی باکره نباشد نام زوجین از شناسنامه ها حذف نمی شود.

وی می‌گوید البته اگر زن و مرد برای ازدواج مجدد اقدام نموده و ازدواج دوم آنها ثبت شود. پس از ثبت ازدواج جدید زن و مرد می توانند برای دریافت شناسنامه المثنی با حذف نام همسر سابق اقدام کنند.

به عبارت دیگر این گروه باید پس از ازدواج بعدی، نام همسر قبلی را از شناسنامه حذف کنند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار