روحانی مطرح کرد؛
رییس‌جمهوری در دیدار با رییس مجلس سنای ایرلند، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم به درخواست کمک کشورهای همسایه پاسخ مثبت داده و امروز نیز آماده همکاری گسترده تر با سایر کشورها از جمله ایرلند در این مسیر است.
کد خبر: ۵۰۲۷۷۰
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۷ 03 October 2017
به گزارش تابناک تهران، "حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی" امروز (سه‌شنبه) در دیدار سناتور "دنیس اودونوان" رییس مجلس سنای ایرلند، با اشاره به سابقه روابط دوستانه دو کشور، بیان کرد: امروز زمینه‌های بسیار خوبی برای توسعه همکاری‌ها و مناسبات تهران – دوبلین در بخش‌های مختلف از جمله کشاورزی، صنعتی، داروسازی و تجهیزات پزشکی، فناوری‌های نوین و ارتباطی وجود دارد که باید از آنها در راستای گسترش همه جانبه روابط بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی در ایران و ایرلند بر ضرورت توسعه گردشگری و ارتباط بیشتر مردم دو کشور تأکید کرد.

رییس‌جمهور با اشاره به توانمندی‌های فراوان در بخش‌های مختلف از جمله معدن، پتروشیمی و انرژی در ایران و استقبال از سرمایه‌گذاری فعالان اقتصادی ایرلند در پروژه‌های مختلف کشورمان، اظهار داشت: ایران می‌تواند منبع مطمئنی برای تأمین نیازمندی‌های کشورهای اروپایی در حوزه انرژی باشد.

روحانی بر ضرورت توسعه روابط بانکی به عنوان پایه اصلی گسترش همکاری‌های تجاری و اقتصادی دو کشور تأکید کرد و افزود: توسعه روابط با اتحادیه اروپا، پایداری برجام و عمل طرفین به تعهدات و همکاری با آژانس و نیز مبارزه با تروریسم سه محور مهم در سیاست خارجی ایران است.

رییس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران نسبت به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای مصمم و متعهد است، تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هشت گزارش خود بر پایبندی کامل ایران به تعهداتش تأکید داشته و همانگونه که بارها اعلام کرده‌ایم، ایران هرگز آغازکننده نقض توافق نخواهد بود.

روحانی با بیان اینکه خوشبختانه امروز مشکلات منطقه رو به کاهش بوده و گروه‌های تروریستی که در عراق، سوریه و لبنان فعال بودند، بسیار تضعیف شده‌اند، بیان کرد: همه باید در برابر تروریسم دست به دست هم داده و  هم صدا و یکپارچه عمل کنیم چرا که تروریسم تهدیدی برای همه جهان بشمار می‌رود.

رییس جمهور، افزود: جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با تروریسم به درخواست کمک کشورهای همسایه پاسخ مثبت داده و امروز نیز آماده همکاری گسترده تر با سایر کشورها از جمله ایرلند در این مسیر است.

رییس مجلس سنای ایرلند نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رییس‌جمهور کشورمان، ابراز داشت: ایرلند مصمم به توسعه همه جانبه مناسبات و همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران است.

"دنیس اودونوان" با اشاره به ضرورت ارتقای سطح مناسبات سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و گردشگری میان دو کشور بیان کرد: گسترش روابط و همکاری‌های همه جانبه با ایران به نفع دو ملت است.

 وی با بیان اینکه برجام توافقی به نفع صلح جهانی بوده و باید با ثبات به روند اجرای خود ادامه دهد، یادآور شد: کشورهای اروپایی بر این باورند که برجام نباید از مسیر اجرای تعهدات منحرف شود، چراکه هیچ‌کس از انحراف برجام سود نخواهد برد و همکاری‌ها با ایران باید ادامه یابد.

رییس مجلس سنای ایرلند با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری باثبات و قدرتمند در منطقه‌ای پرآشوب، تلاش‌های ارزنده‌ای برای مبارزه با تروریسم انجام داده است، عنوان کرد: تروریسم هیچ حاصلی جز بی‌ثباتی برای بشریت به همراه ندارد و ایران باید به عنوان مرکز قدرت مبارزه با تروریسم، به نقش‌آفرینی سازنده خود در راستای ثبات و آرامش منطقه ادامه دهد.

دنیس اودونوان همچنین توسعه مناسبات بانکی میان دو کشور را موجب افزایش روابط تجاری و اقتصادی ایران و ایرلند دانست و بر ضرورت تلاش در راستای بهبود روابط بانکی دو کشور، تأکید کرد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار