تابناک تهران - مدیرعامل انجمن پاما (پایشگران حامی محیط زیست) با بیان اینکه باید از پارک ملی خجیر و سرخه حصار به عنوان یک ذخیره‌گاه طبیعی برای آموزش و فرهنگسازی استفاده کنیم،گفت: "این پارک می‌تواند به نماد طبیعی تهران تبدیل شود. "
کد خبر: ۴۳۶۰۵۶
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۷ 06 June 2017
پارک های ملي سرخه حصار و خجير به صورت دو منطقه مجزا از هم در شرق تهران و در جنوب جاده هراز (آبعلي) قرار گرفته‌اند. در فاصله بين اين دو، منطقه حفاظت شده جاجرود به صورت نواري كه حداقل عرض آن 5/2 كيلومتر و حداكثر 10 كيلومتر مي‌باشد قرار دارد. در واقع دو پارك ياد شده جزئي از منطقه حفاظت شده جاجرود محسوب مي‌گردند. منطقه حفاظت شده جاجرود که امروزه وسعت آن حدود 77400 هکتار می باشد از زمان انتخاب تهران به عنوان پایتخت یعنی از سال 1134با وسعتی بالغ بر 150000 هکتار در زمره قرق سلطنتی بوده است که به این ترتیب نوعی حفاظت در این منطقه صورت می گرفته است. این منطقه با قدمت حفاظتی بیش از 250 سال در زمره قدیمی ترین مناطق حفاظتی در ایران و حتی در دنیا محسوب می شود.
 پارک ملی خجیر و سرخه حصار نماد طبیعی پایتخت شوند
پارک ملی سرخه حصار تعدادي از اكوسيستم هاي طبيعي نادر و ارزشمند،استپي،بيشه اي ، كوهستاني و دشتي كشور را در خود جاي داده ودر عين حال الگويي تمام عيار از شرايط اقليمي بوم شناختي منطقه تهران است.حيات وحش پارك ملي سرخه حصار از جنبه هاي زيبايي شناختي، بوم شناختي،اجتماعي، اقتصادي،آموزشي و تفريحي از چنان ارزش والايي برخوردار است كه اطلاق كلمه كم نظير را در مورد آن توجيه مي نمايد.
 
با توجه به توپوگرافي زمين در اين پارك ، واحدهاي گياهي متعددي در آن به وجود آمده است رويشگاه هاي بسيار غني پارك متشكل از جوامع گياهي متعددي بوده و تا كنون نزديك به 32 واحد گياهي و 52 خانواده مختلف در اين پارك شناسايي شده است.انواع درختان، درختچه ها ، گرامينه ها ، علف ها و گلسنگ هاي مربوط به اقليم منطقه در پارك ملي سرخه حصار وجود دارد. در پارك سرخه حصار بعضي از گونه ها واجد ارزش فراواني از لحاظ اكولوژيكي،حفاظتي،دارويي و صنعتي هستند تعدادي از اين گونه ها در رديف گياهان نادر ودر حال انقراض ثبت شده اند.
 
پارک ملی خجیر نیز با توجه به تنوع توپوگرافيكي در بر گيرنده انواعي از بكرترين ، نادرترين و ارزشمند ترين رويشگاه هاي طبيعي ، استپي ، بيشه اي و كوهستاني در نواحي سلسله جبال البرز است.گونه هاي پستانداران، پرندگان، خزندگان و دوزيستان موجود در اين پارك عمدتاً مشابه پارك ملي سرخه حصار است . تعدادي از گونه هاي درختي موجود در اين پارك بسيار حائز اهميت بوده ودر زمره كونه هاي نادر ودر حال انقراض ثبت شده اند برخي از گونه هاي گياهي اين پارك نيز داراي ارزش دارويي ، صنعتي و اقتصادي هستند.
 
میترا البرزی‌منش، مدیرعامل انجمن پاما (پایشگران حامی محیط زیست)، با بیان اینکه پارک ملی خجیر و سرخه حصار ارزش طبیعی فراوانی دارد،گفت: "اداره محیط زیست استان تهران می‌تواند در این پارک ملی یک مرکز بازدیدکنندگان ایجاد کند و به گردشگران آموزش‌های زیست محیطی دهد."
 
وی با اشاره به اینکه خیلی از شهروندان تهرانی از جغرافیای طبیعی تهران اطلاعاتی ندارند، اظهار کرد: "با ایجاد مرکز بازدیدکنندگان در پارک ملی خجیر و سرخه حصار، مدارس می‌توانند دانش‌آموزان را به این مکان ببرند تا نسل آینده با گونه‌های طبیعی و طبیعت تهران آشنا شود همچنین با ایجاد مسیرهای پیاده‌روی طبیعی با توجه به ظرفیت خجیر و سرخه حصار، می‌توان خانواده‌ها را از نزدیک با جغرافیای طبیعی آن منطقه آشنا کرد."
 
کارشناس و فعال محیط زیست مدیرعامل انجمن پاما (پایشگران حامی محیط زیست) در ادامه تصریح کرد:  "مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران باید از این ذخیره گاه طبیعی تهران برای آموزش و فرهنگسازی به شیوه های مدرن استفاده کند تا خود مردم متوجه اهمیت حفظ محیط زیست شده و اجازه ندهند که محیط طبیعی با ساخت مسکن و راه از بین برود."
 
البرزی منش با بیان اینکه اداره محیط زیست استان تهران باید وظیفه نظارتی خود را در رابطه با آلودگی هوای تهران به‌طورجدی پیگیری کند، بیان داشت: "مصرف بی‌رویه آب در شهر تهران نیز از جمله معضلات این شهر است که اداره محیط زیست با هماهنگی بین بخشی با سازمان آب منطقه ای تهران باید برای آن چاره ای بیندیشد."
 
وی همچنین درباره ماموریت و چشم‌انداز انجمن پاما (پایشگران حامی محیط زیست) افزود: "جلب مشارکت مردم به ویژه جوامع محلی برای حفاظت از محیط زیستی که در آن زندگی می کنند، چشم‌انداز ماست. به عنوان مثال به روستاهای اطراف پارک ملی خجیر رفتیم و مشارکت کسانی که تمایل به حل مشکلات زیست محیطی منطقه را داشتند جلب کردیم سپس مشکلات زیست محیطی را اولویت بندی کرده و به بومیان آن منطقه آموزش دادیم که چگونه می توانند مشکلات را حل کنند."
 
البرزی‌منش در پایان گقت: "این کار را در منطقه ۱۰ شهرداری تهران نیز انجام داده‌ایم و تشکلی پایدار به اسم «کاج» در آن منطقه برای حفاظت از محیط زیست ایجاد شد. هدف انجمن ما این است که در هر منطقه یک تشکل پایدار برای حفظ محیط زیست تشکیل شود."
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار