تابناک تهران - تهران، چند باغ وحش دارد؛ می‌شود با تقریب خوبی ادعا کرد که شهر از چهار طرف به باغ وحش می‌رسد و برای خالی نبودن عریضه باید گفت که دو باغ وحش هم در قلب شهر هستند که هر وقت اراده کنید، «حیاط» وحش، درست دم‌دستتان باشد ....
کد خبر: ۳۵۰۶۰۶
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۵ - ۱۶:۰۸ 28 December 2016
پارک ساعی هم از آن پارک‌هایی است که در آن حیوان نگه می‌دارند. در ورودی جنوبی، با سر و صدای فنچ‌هایی که مردم به پارک سپرده‌اند تا از آن‌ها نگهداری کنند از شما استقبال می‌شود. پایین پله‌ها در راهروی اصلی پارک، قفس بزرگی برای طوطی، کبوترهای معمولی و پاپری، طاووس و مرغ‌های شاخ‌دار هم هست و حتی می‌شود قرقاول هم این جا دید و البته گربه‌های حسرت کشیده‌ای که سرشان را به شیشه و حفاظ فلزی قفس پرنده‌ها می‌کشند.
 
برای گرم کردن قفس‌ها، از شوفاژ استفاده می‌شود با این حال کبک‌ها ترجیح می‌دهند همه باهم زیر نور چراغ‌های آویزان تجمع کنند.
 
در انتهای مسیری که قفس‌ها در آن قرار دارند، چند برکه کوچک متصل به هم هست، با پل‌های که از رویش رد می‌شود و قوهای سپید و مرغابی‌ها که زیر آسمان توی آب، برای خودشان آزاد می‌چرخند و از تکه نان‌هایی که بازدیدکننده‌ها با وجود تمام درخواست‌ها برای غذا ندادن به حیوانات، توی برکه می‌ریزند استقبال می‌کنند.
 فرصت یک ماهه برای متخلفین پارک ساعی در نگهداری حیوانات
در حال حاضر مركز نگهداری حیات وحش پارك ساعی دارای 12 مرغ و خروس محلی، 3 بوقلمون، 12 طاووس، 25 اردك اسرائيلی، 20 غاز خاكستری، 10 قرقاول، 20 مرغ مينا، 6 عدد انواع قو شامل:گنگ، فريادكش و سياه، 15 بلدرچين، 5 كبك، 9 مرغ شاخدار، 30 كبوتر زينتی، خانواده طوطی سانان شامل: 12 كاسكو، 25 طوطی كوتوله برزيلی، 1 طوطی آمازون، 13 شاه طوطی، 40 طوطی طوق صورتی، 20 عروس هلندی و 60 مرغ عشق وجود دارند.
 
 اما این پارک یک متخلف است، چرا که طبق دیده ها و شنیده ها، عدم دریافت مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست، قصور مدیریت مجموعه در پیگیری مراحل قانونی دریافت مجوز و کوتاهی در ارائه خوداظهاری های سه گانه، گونه های موجود، ورودی و خروجی گونه به مرکز «اتلاف، زاد و ولد»، عدم همخوانی واحد قرنطينه موجود با اصول و دستورالعمل های مربوطه، برخی از مشکلات موجود در این مرکز است.
 
البته مشکلات به همین جا ختم نمی شود و نبود تمهیدات لازم برای پاکسازی و تصفیه آب حوضچه ها و بركه های موجود و در نتیجه آلودگی آب برکه ها، نامناسب بودن وضعيت ظاهری قفس ها و عدم برخورداری از امکانات لازم برای استفاده به عنوان زيستگاه، عدم تطابق تغذيه حيوانات با برنامه‌های علمی و کارشناسی و فقدان آمار و مستندات در خصوص تهیه و نگهداری گونه ها از دیگر مشکلات موجود در این مرکز است.
 
محمدحسين بازگیر، مدیر محیط زیست شهر تهران، در گفت و گو با خبرنگار تابناک تهران درباره مركز نگهداری حیات وحش پارک ساعی گفت: "این مرکز متعلق به شهرداری منطقه شش تهران است و طی بازدیدهای مکرر اداره محیط زیست شهر تهران، مشخص شده مركز نگهداری حیات وحش پارك ساعی دارای مشکلات متعدد است، که طی بازدید و بررسی های مکرر از این مجموعه، اخطاریه و تذکراتی در خصوص رفع مشکلات و نواقص آن از جمله، جمع آوری و انتقال گونه های پستاندار همانند میمون رزوس صادر شده است."
 
وی ادامه داد: "همچنین با شهرداری و شورای شهر به منظور انتقال مشکلات و رفع آن ها، مکاتبه و جلساتی با حضور مسئول این مرکز و مراکز مشابه از جمله مراکز نگهداری پارک های ملت و چیتگر و نمايندگان دفاتر «حفاظت و مديريت شكار و صيد» و «تنوع زيستی و حيات وحش» برگزار شده است."
 
رئیس محیط زیست شهر تهران افزود: "در این جلسات به تعیین تکلیف وضعيت این مراکز پرداخته و فرصت یک ماهه ای برای رفع نواقص، تکمیل
درخواست ها و ارائه مدارک لازم برای اخذ مجوز قانونی  از محیط زیست در جهت ساماندهی این مرکز و مراکز مشابه در نظر گرفته ایم."
 
محمدحسين بازگیر، مدیر محیط زیست شهر تهران، در پایان خاطرنشان کرد: "اگرچه در حال حاضر و پس از مذاکره با قائم مقام معاونت خدمات شهری شهرداری تهران، قول مساعد برای رفع مشکلات کنونی و دریافت مجوزهای لازم از سازمان حفاظت محیط زیست داده شده، اما در صورت عدم اقدام موثر توسط مسئولان این مراکز و تداوم روند کنونی، برابر قوانين و مقررات با آن ها به عنوان واحدهاى غیرمجاز برخورد خواهد شد."

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار