مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی از حضور کاروان‌های زیر سایه خورشید در ۲۰۰۰ نقطه از ایران و ۹ کشور دنیا و اجرای ۴۰۰۰ برنامه در این مناطق خبر داد.
کد خبر: ۱۱۰۶۱۶۳
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۱۳:۲۱ 20 May 2023

به گزارش تابناک تهران، نشست خبری شانزدهمین دوره جشن‌های زیر سایه خورشید با حضور مجتبی مختاری مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی در سالن جلسات خبرگزاری فارس برگزار شد.

در این نشست مختاری طی سخنانی ضمن تبریک دهه کرامت گفت: امام رضا (ع) فرمودند: هرکس امر ما را احیا کند زائر ما است، از امام پرسیدند احیای امر شما چگونه است، امام فرمودند: کسب معارف ما و انتقال آن به دیگران احیای امر ما است. به نظر من خبرنگاران بهترین افراد برای احیای امر اهل بیت (ع) و انتقال آن به دیگران هستند.

وی با اشاره به راه‌اندازی کاروان‌های زیر سایه خورشید از سال ۸۷ گفت: در ایام میلاد امام رضا (ع) و دهه کرامت خیلی‌ها دوست دارند زائر امام رضا (ع) شوند، اما شرایط برای همه محیا نیست، هر جا هم که دلی بشکند و امام رضایی شود آنجا زیارتگاه امام رضا (ع) است. کاروان‌های زیر سایه خورشید با این نگاه و برای زیارت از راه دور امام رضا (ع) راه‌اندازی شد و در سال اول خادمان در ۸ استان حضور پیدا کردند.

مختاری ادامه داد: خادمان آستان امام هشتم با حضور در بیمارستان‌ها، ندامتگاه‌ها، پرورشگاه‌ها، خانه‌های سالمندان، منازل شهدا و بیماران پرچم گنبد منور رضوی را با خود همراه می‌برند و فضای معنوی زیبایی را برای مردم رقم می‌زنند. همچنین حضور در پادگان‌ها، کشتی‌ها ناوها، هنگ‌های مرزی، پالایشگاه‌ها و مجموعه‌های صنعتی و دانش‌بنیان از جمله برنامه‌ها است.

مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی با اشاره به شانزدهمین سال اعزام کاروان‌های زیر سایه خورشید گفت: امسال قرار است کاروان‌های زیر سایه خورشید با شعار «جمع‌مان جمع است، زیر پرچمت» به بیش از ۲ هزار نقطه از کشور قرار است بروند و عطر بارگاه رضوی را به همه‌جای ایران منتقل و حال و هوای زیارت را در آنجا منعکس کنند.

وی از برگزاری ۱۱ هزار رویداد در این ۲ هزار نقطه خبر داد و گفت: در کنار برنامه‌های زیرسایه خورشید دو هزار برنامه دیگر طراحی شده که شامل اجتماعات و جشن‌های دخترانه، تکریم از مادران دهه شصتی و هفتادی دارای سه فرزند و بیشتر از جمله این برنامه‌ها است.

مختاری با بیان اینکه برای جلوگیری از فضای دوقطبی در ۱۰ استان کشور هدیه‌ای از طرف امام رضا (ع) به دختران دهه هشتادی می‌دهیم، گفت: این کار توسط خود دختران دهه هشتادی انجام می‌شود که عنوان دختران بی‌نهایت در جمع همسالان خود حضور پیدا می‌کنند و ضمن دادن هدیه به آنها، با این عزیزان به گفتگو و تبیین موضوع حجاب می‌پردازند.

مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی از اعزام کاروان‌های زیر سایه خورشید به دیگر کشور‌ها خبر داد و گفت: در حوزه بین‌الملل بنا است به ۹ کشور برویم، البته تاکنون در ۳۶ کشور حضور داشتیم که محوریت عرصه بین‌الملل فضای کار و تبلیغ عملی‌تر است به این صورت که در کنار خادمان مبلغان و اساتید حوزه و دانشگاه هم حضور دارند.

وی با اشاره به اعجاز حضور خادمان امام رضا (ع) در نقاط مختلف گفت: یکی از کار‌های خادمان در جشن‌های زیر سایه خورشید وساطت برای حل اختلافات و گرفتن رضایت از شاکیان است. در این راستا قصاص‌های بسیاری به دلیل وساطت خادمان به رضایت ختم شده و اعدامی‌های زیادی از چوبه دار نجات پیدا کرده‌اند.

مختاری از مردمی بودن جشن‌های دهه کرامت خبر داد و گفت: این جشن‌ها توسط مردم و با هزینه مردم برگزار می‌شود و در این راستا ۴۰ هزار نفر در سراسر کشور حضور فعال دارند و شاید این اتفاق بزرگترین رویداد فرهنگی و مردمی کشور باشد.

مدیرعامل مؤسسه جوانان آستان قدس رضوی ترویج فضای زیارت را از جمله اهداف جشن‌های زیر سایه خورشید دانست و گفت: جشن‌های زیر سایه خورشید فضایشان زیارت است تا انسان‌ها ارتباط دلی با امام رضا (ع) برگزار کنند و حال معنویشات خوب شوند و به آرامش برسند، اینجا جریان، جریان زیارت است و کرامت‌های مشاهده شده در آن زیاد است.

وی با اشاره به لزوم ثبت رسانه‌ای جشن‌های زیر سایه خورشید گفت: در جشن‌های زیر سایه خورشید اتفاقات خیلی خوبی رخ می‌دهد که نیاز به تصویر‌سازی است و همکاری خوب رسانه‌ها را می‌طلبد، البته برخی اتفاقات بسیار ناگهانی است و مهلت کار رسانه‌ای به ما نمی‌دهد.

مختاری درباره کشور‌های هدف کاروان‌های زیر سایه خورشید گفت: کشور‌هایی که قرار است کاروان‌های زیر سایه خورشید آنجا حضور یابند شامل عراق، لبنان، سوریه، هند، گرجستان، ترکیه، پاکستان، روسیه و ترکمنستان است. همچنین ترکیب کاروان در خارج کشور شامل یک نفر خادم حرم، یک مبلغ دینی، یک خادم که مسلط به زبان و یک استاد حوزه و دانشگاه مسلط به زبان است

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار